Ile kosztuje rekrutacja? Co chcemy wymienić ze światem? Outsourcing elementów procesu.

Ile kosztuje rekrutacja ? To zależy…

Głównie od tego, co chcemy wymienić ze światem , a co chcemy zachować dla siebie.
Pokutuje przeświadczenie, że zlecenie rekrutacji na zewnątrz to usługa droga, zarezerwowana głównie dla dużych Graczy. Nic bardziej mylnego. To właśnie małe i średnie firmy są najczęściej adresatem takiej współpracy. Duże Firmy, z rozbudowanymi działami HR najczęściej mają odpowiednie zespoły i kompetencje do prowadzenia rekrutacji na każdym jej etapie. Te mniejsze – często bez dedykowanych działów, z mniejszą wiedzą na temat rynku pracy, najbardziej potrzebują profesjonalnego wsparcia.

Należy zatem w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jakie mamy zasoby do przeprowadzenia pełnego procesu rekrutacyjnego, zanim zdecydujemy jak „ugryźć” temat. Ludzie i ich kompetencje, czas jaki możemy poświęcić na rekrutację, budżet jakim dysponujemy na takie działania. Analizując powyższe, łatwiej nam będzie podjąć decyzję odnośnie tego jak i z kim chcemy ten proces przeprowadzić. Jeśli już wiemy, że potrzebujemy wsparcia z zewnątrz, pozostaje nam wybór takiego partnera, który da nam poczucie bezpieczeństwa, otwarcie oceni możliwości rekrutacyjne i pomoże nam dokładnie w takim zakresie, w jakim potrzebujemy.

Kluczem do dobrej współpracy na linii Firma rekrutacyjna – Klient, powinna być przede wszystkim dobra komunikacja. Dzięki temu już na etapie tworzenia oferty, Pracodawca będzie czuł, że otrzymuje dokładnie takie wsparcie, jakiego oczekuje. Warto wiedzieć, że firma zewnętrzna może wesprzeć nas na dowolnie wybranym etapie procesu: publikacji ogłoszeń i selekcji cv, direct search, screeneingu telefonicznym, spotkaniach z kandydatami, wywiadami pogłębionymi, negocjacjami stawek. Wszędzie tam, gdzie potrzebujemy profesjonalnego wsparcia, doradztwa i ludzi do zadań specjalnych, powinniśmy wybrać odpowiedniego partnera, który poprowadzi nas przez kręte ścieżki procesu rekrutacyjnego

Nie mamy czasu na analizę cv, które spłynęły na ogłoszenie? W naszym zespole brak kompetencji, które pozwolą przeprowadzić pogłębione wywiady z Kandydatami? Potrzebujemy direct search, a nie wiemy jak się do tego zabrać? Każda z tych usług może być odrębnie wyceniona. Pamiętajmy, że oddanie części procesu, może znacznie oszczędzić czas, a co za tym idzie pieniądze. Rekrutacja bowiem, z reguły kosztuje zdecydowanie mniej, niż brak obsadzonego stanowiska. Nieczęsto zdarza się jednak, by ktoś pokusił się o wyliczenie, z jakim obciążeniem finansowym wiąże się pusty wakat, a szkoda. To pozwoliłoby realnie ocenić, na co możemy pozwolić sobie w kwestii budżetu rekrutacyjnego. Może się wtedy okazać, że to czas jest naszym największym wrogiem w prowadzonych nieustannie rekrutacjach.

Jak często zdarza się , że szukając specjalisty, Firma publikuje ogłoszenie i czeka, aż pojawi się idealny Kandydat? Mijają tygodnie, czasem miesiące. Bazując tylko na Kandydatach aktywnych, może okazać się, że nigdy nie zamkniemy pozytywnie procesu. Jak często zdarza się też, że szukamy w nieskończoność Kandydata w punkt? Może zatrudnienie kogoś z mniejszymi kwalifikacjami, ale dużymi ambicjami lub mniejszym doświadczeniem, ale z dużą wiedzą, pozwoli nam szybciej zapełnić wakat, a oszczędzony czas wykorzystamy na wdrożenie i doszkolenie nowej osoby w zespole?

Nieocenione jest tu wsparcie Profesjonalnego Rekrutera, który potrafi znaleźć potencjał w pracowniku i odpowiednio go zarekomenduje. Rozmowa, wymiana doświadczeń i oczekiwań, co do kompetencji miękkich i twardych nowego członka zespołu, to klucz do sprawnie przeprowadzonej rekrutacji. Odpowiednie dobranie poszczególnych elementów procesu, które mają być outsourcowane, pozwoli podzielić role i da nam pewność, że czas działa na naszą korzyść.

Ile więc kosztuje rekrutacja? Zależy to głównie od tego, jakie są nasze oczekiwania odnośnie zawartości procesu i jaki mamy czas na jego przeprowadzenie. Warto być świadomym, jakie elementy składają się na usługę, za którą płacimy. To da nam możliwość wyboru, które etapy rekrutacji chcemy pozostawić po stronie naszej organizacji, a które chcemy wymienić ze światem

Pracujmy z tymi, którzy dbają o transparentność usługi, dzięki temu nic nas nie zaskoczy i otrzymamy dokładnie to, na czym nam zależy, za cenę, na którą będziemy mieli wpływ.

Skomentuj wpis